Czy nasze dzieci są obserwowane i czy to źle?

Kamery CCTV są instalowane w instytucjach publicznych, na przykład w szkołach, sklepach, ośrodkach kultury. Celem tej inicjatywy jest wzrost bezpieczeństwa, nie mniej jednak ma ona trochę przeciwników. Z jednej strony, kamery mają zwiększać poczucie bezpieczeństwa wśród oso przebywających w miejscach publicznych. Skoro wszystko jest rejestrowane, mniej osób pokusi się na nielegalne, czy nawet po prostu nieodpowiednie lub niegrzeczne zachowanie. Gdyby jednak do czegoś doszło, obecność kamer zwiększa szanse odnalezienia sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności. Tak więc „inwigilacja” sprawia, że jesteśmy nie tylko bezpieczniejsi ale i traktowani bardziej fair. Dodatkowo, takie urządzenia mogą przydać się podczas dochodzeń policyjnych.

Z drugiej strony jednak, niektórzy twierdza ze umieszczanie wszędzie kamer CCTV to ingerencja w prywatność. Co więcej, obawiają się iż nagrania z nich mogą zostać użyte w niewłaściwy sposób jak do zastraszania i prześladowania, jeżeli są zbyt łatwo dostępne lub zostaną ukradzione. W końcu takie sytuacje już się zdarzały, i były krzywdzące dla ich ofiar. Toteż nie powinny się powtórzyć.

Nie można się jednak dziwić ze kamery są używane w szkołach. W znaczny sposób przyczyniają się do bezpieczeństwa uczniów. Nie musimy się ich bać jeżeli nie robimy nic nielegalnego, a przecież nie powinniśmy tego robić z kamerami czy bez nich.