Dlaczego motywacyjne cytaty nie pomogą Ci w byciu produktywnym?

Wiele profili na Instagramie oferuje darmowy dostęp do bazy motywacyjnych cytatów. Zdobywają setki, a czasami nawet tysiące polubień i dwa razy tyle obserwatorów. A jednak dla wielu osób, które je przeglądają jest to tylko marnowanie wolnego czasu. Motywacyjne cytaty brzmią dobrze i bardzo fajnie sprawdzają się, kiedy ktoś ma dobry dzień i chce wykrzesać z niego jak najwięcej. Rzadko jednak wyciągają z okresu nieproduktywnego.

Z cytatami motywacyjnymi jest jak ze wszystkim, co pomaga w rozwoju osobistym. To tylko narzędzie, które może być wykorzystane w ciekawy sposób, żeby dodać sobie energii, ale równie dobrze może być tylko sposobem na udawanie, że wprowadza się do swojego życia coś nowego. Można codziennie wypisywać sobie jeden cytat, który będzie tylko ozdobą w terminarzu albo dzienniku albo przeczytać go i zastanowić się, jak może on wpłynąć na życie. Jeśli nie pochodzi się do nich z otwartą głową, ciężko jest cokolwiek z nich wynieść, nawet jeśli dobrze brzmią i spodobają się komuś na tyle, że je sobie wytatuuje.

W tym wypadku cytaty działają podobnie jak poradniki do rozwoju osobistego. Wiele z nich zawiera w sobie dawkę pozytywnej energii, którą chętnie się wyłapuje. Pytanie tylko, czy czyta się je, aby faktycznie wyciągnąć z nich coś produktywnego, czy może właśnie po to, żeby poczuć tę energię i cieszyć się, że w końcu się ją posiada. Często takie treści służą za narkotyk. Poczucie, że staje się lepszym człowiekiem tylko za pomocą czytania książek czy cytatów jest bardzo powszechne. Po czasie trzeba sięgnąć po nie znowu, żeby ponownie poczuć, że ma się do czego dążyć i że można to osiągnąć.

Niestety nie ma żadnej sprawdzonej metody na przekłucie cytatów motywacyjnych w działanie poza faktycznym zmuszeniem się do działania. Czasami jest to niemożliwe, szczególnie jeśli ktoś pracuje po osiem godzin, spędza godzinę na dojazdach i samodzielnie ogarnia potem całe mieszkanie. Nie ma niczego złego w czytaniu cytatów, jeśli się je lubi, ale nie można oczekiwać, że samo karmienie się nimi pomoże komuś zmienić swoje życie na lepsze. Zamiast tego lepiej poświęcić ten czas na prawdziwy odpoczynek, żeby po nim móc zaoszczędzić trochę czasu na spełnienie celów, do których nie prowadzi praca zarobkowa.