Czytanie książek – jak zachęcić dziecko do poznawania nowych historii?

Czytanie książek ma duży wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Dzięki niemu, pociecha nie tylko poznaje litery i nowe słowa, ale również rozwija wyobraźnię.

Jak zachęcić dziecko do częstszego czytania i co zrobić, aby czynność ta przerodziła się w chętnie wybieraną rozrywkę?

Wspólne czytanie kluczem do sukcesu

Dzieci chętnie naśladują swoich rodziców. Kiedy rodzice czytają, rozmawiają o książkach i kupują nowe egzemplarze, dziecko rozwija przeświadczenie mówiące o tym, że jest to przyjemna aktywność, w którą warto się zaangażować. Przede wszystkim jednak warto czytać dziecku na głos.

Później możliwe będzie rozmawianie o treści wybranej książki, a także poznanie upodobań pociechy. Większość maluchów ekscytuje się kiedy rodzice podczas czytania pamiętają o modulacjach głosu i odpowiedniej mimice twarzy, odpowiadającej danej historii.

Opis fabuły – czyli jak wybrać książkę?

Treść książki powinna być dostosowana do upodobań dziecka. Warto kierować się aktywnościami, które sprawiają maluchowi największą przyjemność. Jeśli pociecha chętnie bawi się ze zwierzętami lub dobrze czuje się podczas wspólnych spacerów i wycieczek rowerowych, warto wybierać książki o tej tematyce.

W portalu poczytam.pl znajdziesz ciekawy artykuł traktujący, o tym dlaczego tak mało czytamy.

Wycieczka do księgarni lub biblioteki

Zachętą do sięgnięcia po książkę może okazać się rodzinny spacer do księgarni lub biblioteki. Jest to okazja do opowiedzeniu dziecku o zjawisku pisania książek. Maluch może poczuć inspirację kiedy zobaczy więcej nieznanych mu osób, które z zainteresowaniem wybierają nowe tomy do przeczytania.

Zachęcające będzie też to, że dziecko będzie mogło wybrać książkę na własną rękę – oczywiście pod kontrolą rodzica. W przypadku wyjścia do biblioteki, maluch może też ucieszyć się z wyrobienia własnej karty bibliotecznej.