Czy warto zapisać się na olimpiadę w szkole?

Olimpiady są organizowane szczególnie w szkołach średnich, ale także w podstawówkach. Materiał na nich obowiązujący często znacznie przewyższa objętością materiał na maturę, nawet rozszerzoną, przez co niewielu uczniów ostatecznie się na nie decyduje. Jednak jeśli ktoś jest ambitny, ceni sobie wyzwania i chce dostać się na naprawdę dobrą uczelnię, to powinien poważnie się nad nimi zastanowić, nawet jeśli będzie to od niego wymagało wiele pracy.

Lepsze szanse na dostanie się na studia

Oceny rzadko przekładają się na szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię. Nie to, co olimpiady. Większość, jeśli nie wszystkie uczelnie cenią je sobie znacznie bardziej, niż wynik osiągnięty na maturze. Czasami już samo uczestnictwo liczy się jako dodatkowe punkty przy rekrutacji. Biorąc pod uwagę to, że zapewne i tak na takiej uczelni będziesz uczyć się tego, czego wymaga od Ciebie olimpiada, dobrze będzie się nad nią zastanowić. Dotyczy to szczególnie obleganych kierunków, takich jak psychologia, medycyna czy prawo. Olimpiada w takim przypadku może się okazać zbawienna.

Zdobycie potrzebnej w przyszłości wiedzy

Olimpiada daje Ci przewagę nie tylko przy rekrutacji, ale także po niej. Dzięki niej zdobywasz bardzo ważną dla Ciebie wiedzę. Do tego to kolejne przygotowania do matury. Rozszerzenia są naprawdę bardzo trudne i nie dasz sobie z nimi rady, jeśli nie będziesz porządnie samodzielnie pracować z materiałem. Olimpiada daje Ci więc przewagę w zakresie wiedzy na dwóch płaszczyznach.

Nie tylko masz większy zakres wiedzy, który pomaga Ci zdobyć więcej punktów na maturze, ale do tego przez pierwsze tygodnie studiów masz przestrzeń i czas na zapoznanie się ze sposobem poruszania się po nich bez konieczności kucia nowego materiału.

Stawianie sobie nowych wyzwań

Wiele osób w szkole średniej nie myśli jeszcze o rozwijaniu się poza szkołą, ale olimpiada właśnie to daje. To wielkie wyzwanie, z którym w prawie w całości będziesz musiał zmierzyć się sam. Nauczy Cię to samodzielnej pracy, pokory i dyscypliny. Poza tym spotkasz podczas jej trwania osoby lepsze od siebie, co może podziałać na Ciebie demotywująco. Taka olimpiada to lekki przedsmak tego, jak działa dorosły świat, pełen przeciwników, którzy zrobią wszystko, żeby zająć twoje miejsce. Nie chodzi o samą rywalizację, ale także o przygotowanie się mentalnie do nowych, często znacznie ważniejszych wyzwań, niż sama olimpiada.